Mi olakšavamo živote deci oboleloj od raka i njihovim najbližima pružajući praktičnu, emotivnu i materijalnu podršku.
Mi smo nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka koje sačinjavaju roditelji, lekari, medicinsko osoblje i svi ljudi dobre volje.
 
  • Vreme je za soljicu razgovora!

    Vreme je za soljicu razgovora!

    Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka (NURDOR) otpočelo je sa sprovođenjem projekta psiho-socijalne pomoći porodicama dece obolele od raka

    Cilj projekta je da ukaže na neophodnost zapošljavanja psihologa na svakom dečjem hemato-onkološkom odeljenju, koji bi pružali stručnu pomoć deci i njihovim najbližima

    Beograd, 26. januar 2011. - U želji da pomogne porodicama dece obolele od raka i pruži odgovore na brojna pitanja koja ih zanimaju, Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka, pokrenulo je projekat psiho-socijalne pomoći pod nazivom ’Vreme je za šoljicu razgovora’. Predviđeno je da se projekat sprovodi u narednih šest meseci na dečjim hemato-onkološkim odeljenjima na Institutu za onkologiju i radiologiju i Dečjoj univerzitetskoj klinici u Beogradu, jednom nedeljno, u trajanju od sat i po vremena.

    ’Projekt smo osmislili u saradnji sa lekarima, psiholozima i medicinskim osobljem na dečjim hemato-onkološkim odeljenjima, sa idejom da kroz četiri vrste pažljivo osmišljenih tematskih radionica za porodice dece obolele od raka (Pitajte lekara, Psihološka radionica, Nutricionista za Vas i Roditelj – roditelju) i kreativno-zabavne radionice za decu koja se leče na klinikama, zajedno pokušamo da im olakšamo boravak na klinikama, pomognemo da dobiju odgovore na brojne nedoumice i pitanja koja ih zanimaju i podelimo, zajedno sa stručnim osobljem, ali i jedni sa drugima, njihove najveće brige i strahove’, stav je Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka.

    Udruženje pokreće ovaj projekat sa ciljem da ukaže na neophodnost priho-socijalne podrške porodicama dece obolele od raka, kako tokom lečenja, tako i nakon završetka terapije i zapošljavanja psihologa sa svim pedijatrijskim hemato-onkološkim odeljenjima, a u okviru Nacionalne strategije ’Srbija protiv raka’, što trenutno nije slučaj na svim dečjim hemato-onkološkim odeljenjima u Srbiji.

    Prema evropskim standardima lečenja u pedijatrijskoj onkologiji, ustanovljenim od strane Evropskog udruženja pedijatrijske onkologije (SIOP), predviđeno je da svako odeljenje u okviru multi-disciplinarnog tima stručnjaka ima zaposlenog i odeljenskog psihologa. U Italiji, recimo, zaposleno je 5 (pet) stručnih psiho-onkologa na jednom dečjem hemato-onkološkom odeljenju.

    Rezultati istraživanja Svetske zdravstvene organizacije govore da je psihološka stabilnost porodice i obolelog od raka od presudnog značaja za njegovo uspešno izlečenje.

    Finansijska sredstva za realizaciju projekta obezbedili su Balkanski fond za lokalne inicijative (BCIF) i kompanija Johnson&Johnson, a veliki doprinos dali Srpska asocijacija za psiho-onkologiju (SAPO) i članovi fonda ’Osmeh na dar’ koji će se družiti sa mališanima kroz niz kreativnih radionica, dok njihovi roditelji pričaju sa stručnjacima na datu temu. Projekat se odvija pod  pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Republike Srbije.