Mi olakšavamo živote deci oboleloj od raka i njihovim najbližima pružajući praktičnu, emotivnu i materijalnu podršku.
Mi smo nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka koje sačinjavaju roditelji, lekari, medicinsko osoblje i svi ljudi dobre volje.
 
  • Vreme je za šoljicu razgovora 2011

    Vreme je za šoljicu razgovora 2011

    Nakon više godina od pokretanja psihosocijanog projekata  “Savetovalište za roditelje”, koje su vodili roditelji lečene dece iz udurženja posebno edukovani za podršku i pomoć roditeljima čija su deca na lečenju, pokrenuli smo projekat šire psihosocijalne podrške - “Vreme je za šoljicu razgovora”.

    Osnovna želja nam je bila da izađemo u susret potrebama roditelja, da im pomognemo da se edukuju i bolje informišu, ali i da naglasimo važnost multidisciplinarnog rada na pedijatrijskim onkološkim odeljenjima kako bi se bolje pratile potrebe dece i roditelja kroz sve faze lečenja....

    U saradnji sa lekarima, psiholozima i medicinskim osobljem na dečjim hemato-onkološkim odeljenjima osmisli smo niz tematskih radionica za roditelje - Pitajte lekara, Psihološka radionica, Pitajte medicinsko osoblje, Nutricionista za vas, Prava iz socijalne zaštite i Roditelj - roditelju i kreativno-zabavne radionice za decu. Tokom devedeset minuta, svake nedelje, roditelji su dobili mogućnost da od stručnjaka dobiju odgovore na sva pitanja i nedoumice koje imaju tokom lečenja dece ali i da među sobom razmene brojna teška iskustva.

    U želji da im duge bolničke dane učine prijatnijim, sa mališanima su se, iz nedelje u nedelju, družili naši volonteri koje smo posebno edukovali tokom priprema za realizaciju projekta.

    Poseban deo projekata je bio podizanje  svesti javnosti o malignim oboljenjima kod dece uz poziv široj društvenoj zajednici da se angažuje ljudski, moralno i materijalno u pružanju podrške  oboleloj deci i njihovim porodicama tokom lečenja, u procesu resocijalizacije nakon lečenja i pomognu im da se što lakše vrate u svoje matične sredine i normalne životne tokove.

    Prvi ciklus “Šoljice” smo organizovali na odeljenjima Univerzitetske dečje klinike i Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije u Beogradu.

    Od januara  do juna 2011. godine održali smo 48 roditeljskih tematskih radionica i 48 dečijih kreativnih radionica kojima je prisustvovalo je 195 roditelja i isto toliko mališana.

    Na osnovu evaluacionih lista koje su roditelji popunjavali na kraju svake radionice, prosečna zbirna ocena svih radionica bila je odlična i iznosi 4.84.

    Komentari, sugestije, lične impresije roditelja su veoma bitne i govore više od svih brojki:

    -         Zahvalna sam što postojite. Mnogo mi pomažete, mentalno sam jača kad znam da postojite za moje dete i zabrinute majke. Veliko hvala!

    -         Ovakve sastanke treba uvesti i u ostalim bolnicama-savetovalištima

    -         Što više ovakvih predavanja

    -         Vrlo značajno za roditelje

    -         Treba redovno ponavljati diskusije na sve teme vezane za onkologiju

    -         Mislim da mamama ovo jako prija, volela bih da ova Šoljica razgovora bude i dva puta nedeljno jer zaista prija.

    -         Nastaviti i dalje tako

    -         OVO NAM MNOGO ZNAČI

    -         Radionica je odlična i samo tako nastavite

    -         Što više susreta nas roditelja sa ovakvim ljudima

    -         Što više takvih radionica

    -         Više razgovora u toku nedelje, po mogućnosti sa lekarima

    -         Vrlo značajno za roditelje

     

    Na osnovu odličnih rezultata i želja roditelja, planiramo da našu “Šoljicu” nastavimo i proširimo na svih pet pedijatrijskih hematoonkoloških odeljenja u Srbiji.

    Za pomoć u realizaciji prvog ciklusa projekta "Vreme je za šoljicu razgovora" toplo se zahvaljujemo volonterima NURDOR i Studentskog fondaOsmeh na dar”, Dečijem kulturnom centaru "Majdan",Timothy John Byfordu,Mirjani Lukić i agenciji "Mirna Kuća" i Jasminki Petrović.

    Posebnu zahvalnost dugujemo Prof. dr Dragani Janić,  psiholozima, Tamari Klikovac i Vukašinu Čobeljić i svim zaposlenim na Univerzitetskoj dečjoj klinici - Odeljenje za hematoonkologiju i Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije - Odeljenje pedijatrijske onkologije.

    Za finasijsku pomoć u relizaciji projekata, zahvaljujemo se Balkanskom fondu za lokalne inicijative, Johnson & Johnson i Educo team.

 
  •